יבורך הפרי – המסרים הסמויים והגלויים בסדרה סיפורה של שפחה

המציאות הדיסטופית המצמררת בסדרה סיפורה של שפחה נראית לנו בדיונית לחלוטין, אולם ניתוח מעמיק יותר מעלה כי לא נדרש הרבה כדי שרפובליקת גלעד תקום במציאות. בהרצאה זו תראה ד״ר הדס כהן מה היה צריך לקרות כדי שקבוצה קיצונית כמו בני יעקב תצליח לעשות הפיכה אלימה – כגון כמה אחוזים מהאוכלוסייה היו צריכים לתמוך במפלגה שלהם, ואיך דעא״שׁ ומגיפת הקורונה קשורים לכל זה.
ד״ר כהן גם תעמוד על הקשר היהודי המאוד דומיננטי בסדרה, וכן על הדרך בה נעשה שימוש בשואה – על ההקבלה בין מה גורל הנשים לגורל היהודים ועד לאזכור אירועים כמו הטרנספורטים של הילדים היהודיים, ליל הבדולח או המיונים הידועים לשמצה במחנות הריכוז.
ברובד האישי יותר, תדבר ד״ר כהן על המקום המרכזי של האימהות בסדרה – החל מהאימהות הנרקיסיסטית ועד לזו ההופכת נשים ללוחמות המוכנות להקריב את חייהן עבור ילדים באשר הם, וכן היא תסביר איך כל זה קשור להיסטוריה של העבדות בארצות הברית.
לסיום, תדבר ד״ר כהן על מקומה החשוב של המוזיקה בסדרה ועל ספר ההמשך ״העדויות״ המתאר את העולם מחוץ לגילעד אליו נמלטו השפחות כפליטות.

 

נשים ממציאות פטנטים – ממארי קירי ועד לעדה יונת

כולנו שמענו על מארי קירי שגילתה את הקרינה הרדיואקטיבית, אבל כמה יודעים שאשה היא זו שמיפתה את הדי אן איי, ונשים המציאו את המקרר החשמלי ואת המגב לרכב?
עד לא מזמן היו מעט מאוד נשים מדעניות, וכאשר נשים כן המציאו פטנטים, עם או בלי הכשרה פורמלית, הן לרוב לא קיבלו על זה קרדיט.
בהרצאה זו ברצוני לחשוף את ההמצאות ששינו את חיינו אך רק מעטים יודעים שנשים עמדו מאחוריהן, את תקרות הזכוכית שהיה עליהן לנפץ, ונדבר על המספרים המדויקים של מדעניות, סטארטאפיסטיות ומנהלות בכירות בתחומים השונים בישראל ובעולם. לסיום נביא שלושה סטארטאפים מעניינים בהנהלת נשים ונסכם במה שנדרש על מנת לחולל שינוי.

בין פנטזיה, היסטוריה ומציאות – משחקי הכס

עם עלייתה של העונה האחרונה של משחקי הכס, ד״ר הדס כהן, מרצה למדעי המדינה, תגיע להרצות על הפוליטיקה וההיסטוריה שהיוותה השראה לסדרה. היא תנתח כיצד היוו הוויקינגים, הסקוטים, והמלכים במלחמת 100 השנים מקור לעלילה, ועל אילו דמויות היסטוריות מבוססות הדמויות של דנאריס, ג׳ון סנואו ועוד. היא תעשה ניתוח של האסטרטגיות הפוליטית והצבאית תוך התייחסות לרלבנטיות של משחקי הכס לפוליטיקה היום – החל מהחומה של טראמפ, החזון האפוקליפטי של דעא״ש, היחסים בין ישראל

לרוסיה ועד להתחממות הגלובלית.

קיצור תולדות האהבה

מה היא ההיסטוריה של האהבה הרומנטית, זו שמבטיחה חיבור מיסטי עם האהוב או האהובה? האם תמיד אהבו כמו שאוהבים היום?

מה האופרה, ההוליווד של ימי הביניים, סיפרה על אהבה ואיך מלמדת אותנו כיום הוליווד ״לעשות״ אהבה בתקופה של מעל 50% גירושין ? האם הקלות שבה מותר לנו לבחור במי להתאהב ומתי הלתאהב באמת מבטיחה סיום של happily ever after?

דרך הסיפורים על פרדוקסליות האהבה האפלטונית, הטרגיות של הדרמה האופראית וההקרבה הטוטאלית של אהבת האבירים לגבירותיהן, ד״ר הדס כהן, מרצה למגדר באוניבריטה העברית, תפרק את המיתוסים שהטמענו כל כך עד שכבר איננו מודעים לדרך בה הם מכתיבים לנו כיצד להתאהב ואת מי לאהוב.

בעזרת קטעים מסרטים של וודי אלן ומתלמה ולואיז, ומסדרות איקוניות כגון סקס והעיר הגדולה ומשחקי הכס, נבחן את מה שאנו תופסים כמובן מאליו בנוגע לאהבה, תשוקה, זוגיות ונישואין.

לסיום היא תספר לנו כיצד אנחנו יכולים ליצור לעצמינו תסריטים משלנו לאהבה אידיאלית

 

המלצות

היי לירון מה קורה? ההרצאה אתמול של סיפורה של שפחה הייתה פשוט מדהימה.

המרצה ממש מתוקה, ומעניינת ונעימה ויש לה באמת מלא סיפורים לספר. ממש נהנו

מרכז הצעירים ערד, ליהיא אלון

ליצירת קשר והזמנת הרצאה לחץ כאן