המסרים הגלויים והסמויים – סיפורה של שפחה

הרצאה מאת ד״ר הדס כהן

 בסדרה סיפורה של שפחה אסור לנשים לקרוא ולכתוב, מצופה מהן להגשים את תפקידן הביולוגי כאימהות והן משמשות כפילגשות למטרות רביה. לסיפור הבדיוני יש רלבנטיות מצמררת לקורה היום בארצות הברית ובישראל, והסדרה פורטת על החרדות העמוקות ביותר של כל חברה דמוקרטית.

על מנת להבין ולעמוד על המסרים הגלויים והסמויים שעולים מהסדרה, ההרצאה עוסקת במציאות ההיסטורית עליה היא מתבססת – החל מהמקור התנכיי״ם לטקס הרבייה, משפטי המכשפות בהיסטוריה האמריקאית ותכנית הילודה של הנאצים, וכן היא דנה ברלבנטיות שלה לכאן ועכשיו.

ד״ר הדס כהן היא עורכת דין, מרצה למדעי המדינה וחוקרת מגדר. כמו כן היא מומחית לפוליטיקה אמריקאית המתראיינת בטלויזיה, ברדיו ובעיתונות

 

בין פנטזיה, היסטוריה ומציאות – משחקי הכס

עם עלייתה של העונה האחרונה של משחקי הכס, ד״ר הדס כהן, מרצה למדעי המדינה, תגיע להרצות על הפוליטיקה וההיסטוריה שהיוותה השראה לסדרה. היא תנתח כיצד היוו הוויקינגים, הסקוטים, והמלכים במלחמת 100 השנים מקור לעלילה, ועל אילו דמויות היסטוריות מבוססות הדמויות של דנאריס, ג׳ון סנואו ועוד. היא תעשה ניתוח של האסטרטגיות הפוליטית והצבאית תוך התייחסות לרלבנטיות של משחקי הכס לפוליטיקה היום – החל מהחומה של טראמפ, החזון האפוקליפטי של דעא״ש, היחסים בין ישראל

לרוסיה ועד להתחממות הגלובלית.

קיצור תולדות האהבה

מה היא ההיסטוריה של האהבה הרומנטית, זו שמבטיחה חיבור מיסטי עם האהוב או האהובה? האם תמיד אהבו כמו שאוהבים היום?

מה האופרה, ההוליווד של ימי הביניים, סיפרה על אהבה ואיך מלמדת אותנו כיום הוליווד ״לעשות״ אהבה בתקופה של מעל 50% גירושין ? האם הקלות שבה מותר לנו לבחור במי להתאהב ומתי הלתאהב באמת מבטיחה סיום של happily ever after?

דרך הסיפורים על פרדוקסליות האהבה האפלטונית, הטרגיות של הדרמה האופראית וההקרבה הטוטאלית של אהבת האבירים לגבירותיהן, ד״ר הדס כהן, מרצה למגדר באוניבריטה העברית, תפרק את המיתוסים שהטמענו כל כך עד שכבר איננו מודעים לדרך בה הם מכתיבים לנו כיצד להתאהב ואת מי לאהוב.

בעזרת קטעים מסרטים של וודי אלן ומתלמה ולואיז, ומסדרות איקוניות כגון סקס והעיר הגדולה ומשחקי הכס, נבחן את מה שאנו תופסים כמובן מאליו בנוגע לאהבה, תשוקה, זוגיות ונישואין.

לסיום היא תספר לנו כיצד אנחנו יכולים ליצור לעצמינו תסריטים משלנו לאהבה אידיאלית

 

המלצות

היי לירון מה קורה? ההרצאה אתמול של סיפורה של שפחה הייתה פשוט מדהימה.

המרצה ממש מתוקה, ומעניינת ונעימה ויש לה באמת מלא סיפורים לספר. ממש נהנו

מרכז הצעירים ערד, ליהיא אלון

ליצירת קשר והזמנת הרצאה לחץ כאן