רפי דהן – "שער הזהב"

זהו סיפורו של ילד עולה חדש, זנוח, לא רלוונטי ושקוף בחברת הילדים הצברית של ישראל, עד שהוא מבקיע בכדורגל את "שער הזהב" של חייו.  

השער הזה, השפיע על בחירתו ויעודו "של הילד הזה" מקבלן חשמל מצליח למדריך נוער – ששואף לגלות בכל ילד/נער את "שער הזהב" שלו…

מסע חיים בלתי צפוי של אופטימיות, משברים, מנהיגות, חינוך, צבא, פוליטיקה והשפעה.

סיפור שעלה כמחזמר בשם "שער הזהב" בבימויו של ירון כפכפי, איילת ריפס, והשחקנים: שולי רנד, אלי יצפן ועוד.

 

"אין לי ארץ אחרת"

" כל אדם הוא ספר מרתק אם רק יודעים לפתוח ולקרוא בו  "

 על בסיס משפט זה, הבטחתי לכתוב, לספר, להרצות ולהביא את סיפוריהם וחוויותיהם של אנשי העדות היקרים – אותם פגשתי במסעותיי לפולין – במשך שנים.

לצערי הם אינם איתנו בחיים.

את סיפוריהם של שבעה אנשי העדות; חנה, יאנק, ברוך, רעיה, אריה, עובדיה ועליזה – איתם חוויתי בכי, עצב, צחוק, התרגשות, אהבה, גאווה והם, שיתפו והסעירו את אלפי התלמידים במסעות לפולין.

סיפוריהם, חוויותיהם, תמונותיהם מובאים כעדות חיה בהרצאה – כפרק מרכזי בסיפורה של ישראל – משואה לתקומה.

"מדריך נוער במים סוערים"

סיפור בלתי יאמן של מדריך נוער במסע חינוכי מאתגר, מרתק וסוער ושסיומו בלתי צפוי:

מסע של לילות כימים ב"רכבת הרים" חינוכית מטלטלת. התמודדות של מנהיג חינוך צעיר ב"מים סוערים" – בתופעות של אלימות, עבריינות. וגם תופעת הסמים מותירה אותו עם פרק כואב.

הרצאה הינה חוויה חינוכית מרגשת עם תובנות, טיפים ולמידה משמעותית.

סיפור שזכה לעלות כמחזה על ידי תאטרון "הכרכרה" בבמויו של ארז משולם: "מדריך נוער במים סוערים", כשמו השני של ספר "שער הזהב".

אני מאמין: " למדנו היום שאין לוותר על אף אחד ולא לוותר לאף אחד, כי אין ילד שאין בו נר דולק ".

 

מלחמת יום הכיפורים

סיפור המלחמה ממבט ראשון, "רעידת אדמה", "ישראל בדרך לחורבן בית שלישי", "מי ידע שכך יהיה".

גורודיש אמר: "ב 67 הערצתי את דיין, ב 73 רציתי לרצוח אותו", אלו רק חלק מהמשפטים שליוו את ימיה הראשונים של מלחמת יום הכיפורים. מלחמה שהבליטה את הנוער דאז "דור האספרסו", שבמחיר כבד הציל את המדינה מאבדון והיה אחראי לחלום הגדול של כל ישראלי – השלום עם המצרים. אירוע מכונן ודרמטי – כציון דרך משמעותי המשפיע עד היום על מדינת ישראל בחברה ישראלית, בפוליטיקה, בכלכלה, בצבא, בחינוך… ובלמידה…

ו… להיות צנועים.

"וגם אני כבני דורי הרגשתי והבטחתי שזאת המלחמה האחרונה ובדרכי הביתה, זמזמתי "אני מבטיח, לך ילדה שלי, שזאת תהיה המלחמה האחרונה". אני מצטער שלא קיימתי – לא קיימנו".

רפי דהן,

איש חינוך, מנהל מחוז מרכז לשעבר של מנהל חברה ונוער, מרצה, משנה לראש עיריית פתח תקווה, מחבר הספר "שער הזהב" שעלה כמחזמר, זוכה פרסי חינוך.

*ההרצאות מלוות במצגת מיוחדת הכוללת תמונות, סרטונים, קטעי שירה, משפטים ואמירות שמחברות את המשתתפים לחוויה רגשית סוחפת המלווה בצחוק, בדמעה, בהתרגשות ובהתעצמות הנפש.

ליצירת קשר והזמנת הרצאה לחץ כאן