אקלים, אנרגיה ירוקה ומה שבניהם…

כל מה שרציתם לדעת על אנרגיה ירוקה, ולא העזו לספר לכם…

רק "אנרגיה ירוקה" תוכל להציל את העולם מזיהום, התחממות ואסון נורא. כך לפחות מספרים לנו. אך האם זה נכון? האם רוח ושמש יכולות באמת לספק את צרכנו? ולמה אנו כל כך פוחדים מאנרגיה גרעינית? ומה הקשר לסל הבריאות ולמחאת האפודים הצהובים? בהרצאה נענה על כל אלו, וגם על השאלה  – האם כדאי להתקין פאנלים סולאריים על הגג, ומי המרוויח העיקרי מזה באמת.

המדען האופטימי נגד נבואות הזעם

על היכולת המדהימה של המין האנושי לפתור בעיות (ולייצר חדשות)

משחר ההיסטוריה נהגו נביאי הזעם לאיים על שומעיהם בנבואות סוף העולם. מגמה זו לא הסתיימה בבוא העידן המודרני, ואפילו התחזקה – כעת הנבואות עוטות נופך מדעי, ומפחידות שבעתיים: התפוצצות אוכלוסין, רעב עולמי, התפרקות הסדר הקיים, עליית טמפרטורות בלתי-נשלטת, הצפות, סופות וצונאמי, ושאר פגעים רעים מחכים למין האנושי ממש מעבר לפינה.
בהרצאה זו אספר על תופעה זו, ועל איך – בעזרת המדע והטכנולוגיה – הצלחנו, פעם אחר פעם, להתגבר על האסונות המחכים לפתחנו והבאנו את המין האנושי לשגשוג שלא נראה כמותו. בהרצאה אראה למה אורח חיים אופטימי הוא דווקא המצב הנכון מדעית, ואענה על השאלה שכולם שואלים את עצמם: כיצד נמנעה העיר לונדון מלטבוע תחת שלושה מטר של גללי סוסים?

תורת הקוונטים לבני טיפש-עשרה

בהרצאה זו אני מספר לתלמידי תיכון על שתיים מהתורות הפיסיקאליות המסקרנות ביותר, תורת היחסות ותורת הקוונטים. למה חפצים זזים הם קצרים יותר, מהו פרדוקס התאומים והאם הזמן באמת יחסי? ואיך יכול חתול להיות גם חי וגם מת?
הרצאות העשרה אלו יגרו את התלמידים ללמוד עוד, ויראו להם את הקסם- והכיף – הטמון בפיסיקה המודרנית.

מי קבע את חוקי הטבע?

או – איינשטיין נגד גלילאו, שרדינגר נגד ניוטון.

העולם שסביבנו פועל על פי חוקים, ומשחר ההיסטוריה בני האדם ניסו להבין חוקים אלו ולנצלם לטובתם.
בהרצאה זו נברר מה היא אמת מדעית, ואיך מדענים מנסים לגלות אותה. נלמד כיצד פיתגורס, ניוטון, איינשטיין ושרדינגר שינו את הבנתנו ואת חוקי הטבע. על הדרך נלמד קצת על תורת היחסות ותורת הקוונטים ונברר מה קורה כששני חוקי טבע מתנגשים זה בזה

ננו! טכנולוגיה קטנה, בגדול

מהו המעגל החשמלי הקטן בעולם?  והאם ניתן לרתום מולקולות לייצור חשמל?
המדע הננומטרי עוסק בתכונותיהם ושימושיהם של רכיבים קטנים ביותר -בגודל אלפית מיליונית (!) המטר. בהרצאה אתאר מהי ננוטכנולוגיה, וכיצד המדענים מנסים לרתום אותה לפתרון בעיות עתידיות, כגון הגדלה של יכולות המחשוב שלנו, או פתרון בעיות האנרגיה העתידיות. בהרצאה נספר על אחת הדרכים לנסות ולהגיע לגבול האולטימטיבי וליצור רכיבים אלקטרוניים ממולקולה אחת בלבד. נתאר מחקרים פורצי דרך (חלקם בהשתתפותי) ליצירת השסתום החשמלי הקטן ביותר בעולם (מולקולה אחת של DNA). נראה שרכיבים כאלו יכולים להיות יותר מקוריוז מדעי, ולמצוא את דרכם אפילו למקומות מפתיעים כמו גיטרות חשמליות.


פרופסור יונתן דובי,
יליד באר-שבע, 1976.  פרופסור לפיסיקה וכימיה תיאורטית, חבר סגל המחלקה לכימיה באוניברסיטת בן-גוריון ומכון אילזה כץ למדע וטכנולוגיה בתחום הננומטרי.​
תחומי העניין המדעיים שלו כוללים מעבר זרם חשמלי דרך מולקולות, ננוטכנולוגיה ותורת הקוונטים
מרצה לתלמידי בית-ספר מזה שנים רבות תחת מסגרות "בשער" ו"ניצוצות". בשעות הפנאי מנגן מוסיקה קלאסית וגולש גלים. חתן פרס קריל למצוינות מדעית לשנת 2017.

 

 

ליצירת קשר והזמנת הרצאה לחץ כאן