סדרת הרצאות מרתקות מעולם המשפט

על סוגיות משפטיות מעניינות בראי החוק ופסיקת בתי המשפט, בנושאים הנוגעים לרבים מאיתנו.

ההרצאות דינמיות ומהנות, מלוות במצגות מקצועיות, בהן משתפת המרצה את הקהל בניסיונה הרב ובידע המקצועי שצברה עם השנים. ההרצאות מתאימות לקהל הרחב, לקורסים ולסדנאות להרחבת הידע המשפטי וההשכלה הכללית. במהלך ההרצאות הקהל מוזמן להשתתף בדיון ולשאול שאלות, ונלמדים מושגים משפטיים שימושיים, אשר חשוב שכל אחד מאתנו יכיר. ניתן להזמין את כל הסדרה או הרצאה בודדת.

המרצה, עו"ד כהן צרויה, בוגרת הפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל-אביב, חברה בלשכת עורכי הדין בישראל משנת 1989 ובעלת משרד המתמחה בדיני ירושה, מקרקעין ומשפט אזרחי.

"לרקוד, לבכות, לרשת

הוא היה רווק תימהוני וערירי, בשנות השישים לחייו. היא הייתה גרושה, אם וסבתא, בשנות השישים לחייה.    שניהם מאוד אהבו לרקוד. כך הכול החל…

מאז, השניים היו בקשר זוגי בלתי שגרתי ללא נישואין במשך למעלה מ-20 שנים, עד לפטירתו של האיש.
למנוח היו במותו גם אחים, וגם חבר קרוב אחד. מה יעלה בגורל הירושה הגדולה והמפתיעה שהותיר אחריו המנוח? בתום 12 שנים של דיונים בבתי המשפט, הכריע בית המשפט העליון  סופית, מי יזכה בירושה.

  • עו"ד כהן צרויה תביא בהרצאתה את סיפורו של מקרה אמיתי מרתק שטופל במשרדה, אשר התגלגל בכל הערכאות, עד לסיומו המפתיע בבית המשפט העליון, תוך שיתוף הקהל בהתפתחויות המפתיעות והמעניינות שהתרחשו בו.
  • בהרצאה ישולב מידע משפטי שימושי בנושא צוואות וירושה, שבמרכזו, זכויות הירושה של ידועים בציבור . כך, תינתן לקהל ההזדמנות לראות מקרוב, דרך סיפורו של התיק, כיצד התאוריות המשפטיות מיושמות בפועל בבתי המשפט.

"הנני מצווה"

כידוע לכולנו, צוואה נכתבת בלשון ציווי, בליווי צמד המילים "הנני מצווה". כל מי שעורך צוואה, ומצווה בה כיצד ולמי ברצונו לחלק את עזבונו לאחר שיעזוב את העולם הזה, מצפה כי צוואתו האחרונה תקוים כלשונה. האמנם כך קורה ביום שאחרי??

על מנת לתת תוקף חוקי לצוואה, ולממש הוראותיה, יש לבצע לאחר מות המצווה הליך משפטי: "בקשה למתן צו לקיום צוואה". כל בעל ענין בצוואה, זכאי להגיש "התנגדות" לקיומה של הצוואה: או אז, צצים התקלות, הטעויות, המאוויים המשונים של המצווים שנכתבו בצוואות, ותיבות פנדורה משפחתיות נפתחות להן בזו אחר זו.

  • בהרצאה נבחן כיצד מיושמות הצוואות במציאות, כיצד בתי המשפט נדרשים לא פעם להתערב בצוואות ולהתחקות אחר "רצונו האחרון של המנוח", האם אכן ניתן לאשר ולקיים כל ציווי שכותב המצווה בצוואתו, וכיצד בתי המשפט בוחנים את הצוואות לאור הוראות חוק הירושה.
  • בהרצאה יובאו מקרים מעניינים ומיוחדים שנדונו בבתי המשפט, בהם נראה מה עלה בגורלן של צוואות שונות ומשונות שבעלי ענין התנגדו להן. כך, תינתן לקהל ההזדמנות לראות מקרוב, דרך סיפור אותם מקרים שהגיעו לערכאות, כיצד התאוריות המשפטיות מיושמות בפועל בבתי המשפט.

"על רומנטיקה ויחסי ממון"

  • זוגיות מתחילה מאהבה ורומנטיקה, אך כידוע, כל זוגיות , גם המוצלחת ביותר, תבוא אל סיומה יום אחד, כאשר אחד מבני הזוג ילך לבית עולמו. יש זוגות הבוחרים להינשא ויש כאלה שלא, יש זוגות שמביאים צאצאים לעולם ויש כאלה שלא, יש זוגות שעבורם אלה נישואין ראשונים ויש כאלה "בפרק  ב". אך לא משנה באיזו זוגיות בחרתם להיות, תמיד מותו של אחד מבני הזוג יביא אתו תוצאות רכושיות /כלכליות לבן הזוג שנותר בחיים.
  • בהרצאה נלמד על הזכויות הממוניות של בן הזוג שנותר בחיים בהיבט של הרכוש הזוגי, ואיך נכון להיערך לקראת היום שאחרי, כאשר שני בני הזוג עדיין בחיים.
  • נכיר מקרוב מקרים מעניינים שהגיעו לפתחם של בתי המשפט, ובהם נדונו סכסוכים מורכבים בין בני משפחתו ויורשיו הפוטנציאליים של בן הזוג שהלך לעולמו לבין בן הזוג שנותר בחיים.
  • מה ארע כאשר בן הזוג הותיר אחריו צוואה אך לא נעשה הסכם ממון, וההיפך, אם ערך הסכם ממון אך לא עשה צוואה, או כשלא נעשו לא צוואה ולא הסכם ממון. מהי חזקת השיתוף בנכסים, מתי היא חלה, וכיצד היא משפיעה על יורשיו של המנוח.

ליצירת קשר והזמנת הרצאה לחץ כאן