הרצאה מיוחדת לכבוד חודש המאבק נגד אלימות בנשים

״כמה ימים לאחר מקרה האונס הנערה יצרה איתי קשר. במהלך השיחה ניסיתי לברר בזהירות את מהלך האירוע, לא רק ברמה הפיזית/טכנית, אלא גם ברמה התודעתית/נפשית. גיליתי שהקיפאון שיחק תפקיד מרכזי באירוע. מלבד החוויה הטראומטית, הנערה הייתה מתוסכלת וכעסה על עצמה מכך שהיא לא התנגדה. אמרתי לה שהיא כן התנגדה – שהרי הצעקות מחוץ לחלון ביתי הן שתפסו אל תשומת ליבי.
היא השיבה ואמרה שחוץ מלצעוק, ברמה הגופנית היא לא התנגדה, ושהיא מתפלאת על עצמה כי היא בכלל לא חלשה פיזית ביחס לבנות גילה.
אז על אף שבסופו של דבר האונס נמנע, בנוסף לתחושה הנוראית שנלווית לאירוע מסוג זה, גם הקיפאון בעצמו הותיר בה חותם שלילי, ובהחלט כזה שעלול לייצר אצלה תבנית של קיפאון שעלולה להיגרר לתחומים אחרים, בהיעדר הסברה ותרפיה מתאימה בנושא.
בקלות יתרה ומכח האינרציה של החיים, וליתר דיוק, מכח האינרציה של התבניות התת הכרתיות, אדם עלול לגרור איתו משקולת כבדה שכזו לאורך כל חייו, למרות שבהחלט ניתן למוסס אותה עם עבודה נכונה.
אז מהי למעשה מטרת השלב החיוני הזה שנקרא שלב הקיפאון/פריז וכיצד ניתן להשתמש בו לטובתנו?״

בהרצאה ״לפחד בחכמה״, מלמד כפיר יצחקי, שקיבל צל״ש על הצלת נערה מאונס, כיצד כל אחת מאיתנו יכולה להשתמש בפחד לטובה, באמצעות עשרת מפתחות הפחד – 10 כלים ושיטות למניעת קיפאון ולשימוש בפחד לטובתנו במצבי אלימות מינית, משפחתית, זוגית ותעסוקתית.

 

לפחד בחכמה – שימוש חכם במנגנון הפחד

הפחד הוא אחת התופעות הכי המרתקות ובעלות ההשפעה הכי מרכזית על חיינו. עם זאת, מדובר בתופעה שרובנו מתקשים מאד להתמודד איתה, כשהנטייה הנפוצה היא לנסות להילחם בפחד ו"לנצח אותו".

אך האם "לנצח את הפחד" הוא בהכרח הדבר הנכון לעשות? 

כפיר יצחקי הוא מרצה בינלאומי, מחבר ספר הפסיכולוגיה "נשק לא קונבנציונלי – המדריך השלם לשימוש בפחד", משפטן, מגשר ומייסד ארגון בינלאומי ללימוד לחימה ופסיכולוגיית קרב. במסגרת הארגון (INSTINCT IIC), שנחשב כיום לאחד המובילים והגדולים בתחומו, טס כפיר לכמה מדינות שונות בכל שנה, כשתחת הארגון לומדים בשוטף בכל שנה מאות גברים, נשים, ילדים, שוטרים, מאבטחים ואנשי צבא.

בהרצאה מפעימה הצוללת לעומק סוגיית הפחד עם רלוונטיות גבוהה לחיים של כולנו, מתאר כפיר יצחקי את סיפור חייו רווי הפחדים והמהפכים, ובין היתר את הדרך המפותלת והכואבת שעשה כאומן לחימה ועד לזכייה באליפות ישראל בקראטה; ההחלטה לעזוב קריירה יוקרתית כספורטאי מצטיין כדי להתגייס לשירות קרבי בצה״ל; ההתמודדות עם ההודעה על איבוד הראייה בעקבות ניתוח שהסתבך; שירות הקבע כלוחם וראש תחום הדרכת לחימה ביחידת המסתערבים של צה״ל – ״דובדבן״; הפסיכולוגיה הייחודית הנדרשת מלוחמי יחידת מסתערבים; ואיבוד הזיכרון במהלך תאונת אימונים ביחידת ״דובדבן״.

 ״הפחד הוא לא תקלה במערכת״

בזמן היותו סטודנט למשפטים, קיבל עיטור גבורה אזרחי לאחר הצלת נערה מאונס תוך מאבק ולכידת האנס, שהיה חמוש בסכין.

״פריצות דרך מתרחשות לרוב דווקא כשפחד נוכח. אז לפעמים אנחנו צריכים לקחת החלטה רציונלית של לרוץ לתוך סערה, ולגלות את הפתרונות תוך כדי ריצה״

שנתיים לאחר מכן, רדף והשתלט בידיים חשופות על מחבל במהלך אחד מפיגועי הדקירה הקשים ביותר בתקופת אינתיפאדת הסכינים, אירוע שכלל לא היה מעורב בו. במהלך הכרעת המחבל, כפיר נפצע בעצמו. למרות הפציעה והתפנית הקיצונית בחייו, נאבק בפציעה והחליט לסיים את לימודי המשפטים שאותם החל.

״לא תעמוד על דם רעך״

על סיכון חייו להצלת אחרים במהלך הכרעת המחבל, קיבל כפיר עיטור גבורה אזרחי שני. מעשיו ותרומתו לביטחון מדינת ישראל זכו לתהודה בינלאומית בכלי תקשורת רבים ברחבי העולם, והוענק לו הפרס היוקרתי –  ״Guardian Of Israel״ (״מגן ישראל״), מטעם ארגון StandWithUs העולמי. בטקס הענקת הפרס שנערך בלוס-אנג׳לס, השתתפו אלפי אנשים וביניהם שגרירים, בכירי צה״ל וצבא ארה״ב, וכן בכירים לשעבר במערכות הביטחון הישראליות והאמריקניות.

״להיות אמיץ זה לא אומר למחוק את הפחד, אלא לדעת לרתום אותו לטובתך״

ההרצאה שזורה בדוגמאות אותנטיות מהחיים של כולנו, תוכן עשיר מעולמות תוכן מגוונים, הדגמות מהנות עם הקהל, ומלווה בחשיפת תיעוד יוצא דופן של מרבית האירועים המתוארים, לרבות תיעוד המרדף אחר האנס וההשתלטות על המחבל. שלב אחר שלב, אירוע אחר אירוע, במהלך הרצאה מעוררת השראה אך גם משעשעת, מלמד כפיר את התובנה מדוע לאו דווקא צריך להילחם בפחד, וכיצד ניתן לפחד בחכמה.

״הפחד הוא לא האויב. הוא נשק אטומי״

דרך כל אותם רגעי שבר ופחדים משלל סוגים ועוצמות, פיתח כפיר את עשרת מפתחות הפחד: כלים ופתרונות פרקטיים לרתימת הפחד כנשק עוצמתי, על מנת להתחמש בגבורה ולהצטיין – כל אדם בתחומו, וכן בהגנה עצמית ברחוב, בהתנהלות בעולם העסקי, ואפילו בשביל המשפחה שלך והמדינה שלך.

״התובנה שאתה רץ ביודעין לעבר המוות, חשוף לגמרי, עם הידיעה שאתה יכל להציל את עצמך אם רק תפסיק לרדוף אחרי המחבל, היא תובנה קשה מאד לעיכול בזמן אמת״

״לפחד בחכמה״ היא הרצאה פופולרית שכפיר נושא בארץ ובעולם, בעברית, אנגלית וספרדית, בפני ארגונים, עסקים ומוסדות מקשת רחבה של תחומים, והיא מותאמת לפרופיל ועולם התוכן הייחודיים של הקהל, לאחר למידה מקדימה ותיאום ציפיות עם מארגניה, בנוגע לצרכים ולתרבות הארגונית של הקהל.

  • דרכים פרקטיות לרתום את הפחד על מנת למקסם ביצועים בשגרה
  • שיטות למניעת קיפאון ושיתוק ברגעי קיצון וחירום
  • עשרה מפתחות לרתימת הפחד כנשק עוצמתי בצמתים המרכזיים ביותר בחיים
  • שיעורים לחיים שיכל ללמוד כל אדם כדי להצליח בתחומו, מאדם שקיבל את פרס ״מגן ישראל״ ובעל שני עיטורי גבורה אזרחית

המלצות

השראה גדולה, אבל בגובה העיניים

תומר לוין, במאי, כאן- תאגיד השידור הישראלי

סינתזה מרשימה בין ידע וערכים, לבין פרקטיקה שהייתה רלוונטית לכולנו

שירי קנצ'וק, אמדוקס

זו זריקת מוטיבציה רצינית כי כפיר לא רק מדבר על המסרים האלה, הוא חי אותם

ויקטוריה ווארדן, Alexion Pharmaceuticals, שיקגו, אילינוי, ארה"ב

ליצירת קשר והזמנת הרצאה לחץ כאן