בין פנטים ירוקים לעדת המכחישים:

כיצד לנצח את שינוי האקלים?

"כולם מדברים על מזג האוויר, אבל אף אחד לא עושה דבר בנידון", אמר מרק טוויין. האמנם?

השיח אודות שינוי האקלים נשלט כיום בידי שני מחנות של ניצים: מצד אחד ניצבים "הפנטים הירוקים" אשר מדברים במונחים אפוקליפטיים ומהלכים אימים על הציבור. מולם ניצב מחנה קטן יותר – אך לא פחות נלהב – של "המכחישים" אשר מדברים על "בלוף" במקרה הטוב, ועל מזימה נגד הקפיטליזם והמערב, במקרה הגרוע. ובתווך, ניצב ציבור מבולבל, נבוך, לעתים מפוחד.

אך האם יש בנמצא חלופה שפויה? האם תיתכן דרך שלישית המאפשרת שיח רציונלי אודות שינוי האקלים? וכל זאת, במציאות שבה רבים מאיתנו חלוקים אפילו על העובדות הבסיסיות.

מטרת ההרצאה היא להציע שיטת ניתוח וקבלת החלטות במציאות של ריבוי משברים, ובעיקר – לעורר שאלות, לגרות את הסקרנות ולהציג את הצדדים הנסתרים של "מלחמת האקלים הגדולה".

כשהגולם קם על יוצרו: הצד האפל של החדשנות

כיום, יותר ויותר קולות אוזרים אומץ, מעלים את הסוגיה הזו אל פני השטח – ומציגים אותה במלוא מערומיה: הכירו את החדשנות המערערת.

"החדשנות המערערת" מתקיימת לצד "החדשנות המקיימת" ומה שמשותף לשתי הגישות הללו הוא האופטימיות אודות השפעת החדשנות הן ברמת הפרט, הן ברמת הארגון והן ברמה הלאומית. אך האם ישנו צד אפל לחדשנות? המחקר שלי מצביע על כך שבמקרים רבים, החדשנות היא חרב פיפיות, ובתנאים מסוימים – הגולם עלול לקום על יוצרו.

ההרצאה מביאה אל קדמת הבמה שפע עשיר של דוגמאות מעולמות תוכן מגוונים, וצובעת את הסוגיות הללו באור חדש: למה זה קורה? מתי זה קורה? וכיצד נוכל כולנו להישמר מהצד האפל של החדשנות?

ד"ר רוברט קסטל,

ניסיון של מעל 30 שנים בהדרכה במוסדות אקדמיים וגופים ביטחוניים, משמש כעמית מחקר במכון הישראלי לדמוקרטיה וכמרצה במכללות של צה"ל. מחקרו עוסק בשיבושים של החדשנות בכלל ושל החדשנות הצבאית בפרט. הרצאותיו הנוספות עוסקים בנושאים מגוונים כגון מודיעין וביטחון, העולם היהודי, הביקורת של הפוליטיקה הפוסטמודרנית, הציונות כמהפכה שמרנית ועוד.

קיבוצניק, אב לשלוש בנות (בשלב זה ללא כלב).

המלצות

המרצה ד"ר רוברט קסטל מסר במחנה הנופש שע"י ישיבתנו – ישיבת אור ישראל, הרצאה מרתקת ומדהימה בנושא הביטחון האישי ולוחמת הסייבר הבחורים ישבו מרותקים במשך כשעה וחצי והאזינו בפה פעור לכל מילה מההרצאה שהייתה בנויה היטב, מותאמת לציבור החרדי ובני הישיבות, ומלווה במצגת מושקעת להמחשה. יצאנו מרוצים, והבחורים עוד יותר. בתודה גם ללירון על המרצה המוצלח שתיווכה לנו. יהודה גרינברג, ישיבת אור ישראל

ליצירת קשר והזמנת הרצאה לחץ כאן