תומר פישלר, הבנקאי לשעבר שהיה אמון על האסטרטגיה הקמעונאית בבנק הפועלים יספר לכם סודות מחדר ההלבשה – איך באמת עובדת השיטה הפיננסית העולמית ומדוע זה על חשבונכם. מי מושך בחוטים ומי מניע את המערכת, איך קשורים לזה נשיאים ופילוסופים, מאבקים פולטיים, סקס ואיך לעזאזל מתחבר לתמונה גם המטבע הוירטואלי של פייסבוק.

"מדיויד יום (הפילוסוף) ועד פריים + 9 (הריבית)" או "זה הכול פולטיקה טמבל"

סקירה מרתקת על האנשים והרעיונות שנוגעים בכיס של כל אחד מאיתנו יום יום. ההרצאה מתחילה בשתי דק' מפתח מתוך הסדרה "בית הנייר" שמספרים את סיפור המסגרת, אבל האקדח של המערכה הראשונה מונח בעצם במאה ה-18. היה זה הפילוסוף דיויד יום שלימד אותנו על הברבור השחור ועל מה יקרה אם נניח שמה שהיה הוא שיהיה. זהו סיפור על חברו לספסל המרצים באוניברסיטת אדינבורו, אדם סמית' אבי הקפטיליזם. אבל יותר מכול זהו סיפורם של כמה דמויות מפתח בחצי השני של המאה ה-20: איאן ראנד, פול גרינספן, רייגן, בוש, קלינטון ושורה של אישים שמעטים יודעים, אבל בהחלטותיהם ובמעשיהם הביאו למצבו הנוכחי של הקפטילזם ואולי אף לגסיסתו של הכפר הגלובלי ועלייה מחודשת של הלאומנות. זהו גם סיפור, על אהבה ובגידה, נגידים ונשיאים ופילוסופית אחת שמכרה יותר ספרים מכול שאר הפילוסופים הגברים גם יחד. זוהי הרצאה שתעזור לכל שומע ושומעת להבין איך באמת העולם עובד ולמה זה על חשבוננו.

בהרצאה נבין כיצד הייתה אמריקה שוויונית ביותר בשלהי בשנות ה-60 וה-70 דווקא בתקופת המלחמה הקרה ומה קרה מאז. כיצד רצף החלטות של יחידים ודינמיקה תרבותית משינוי הסכמי ברטון-וודס, דרך הסתמכות כמעט עיוורת על "כלכלת מחשבים" ועד למערכת היחסים עם הסינים הביאו לפיינליזציה של אמריקה – התמכרות לחוב. התמכרות שבעקבותיה הגיע שבר כלכלי גדול ב-2008 ועננה שחורה שעדיין מרחפת (ואולי יותר מתמיד) מעל ראשינו.  נבין את הרקע לאי השיויון, ההולך וגובר, שמאיים על היציבות הכלכלית והפוליטית בעולם. נבין למשל מה פירוש "הדפסת כסף" ומדוע עושים זאת. נשאל את עצמנו האם פייסבוק הפכה לבנק מרכזי שמדפיס את מטבע הליברה? ואת כל המושגים נלווה בקטעי וידאו מסרטים תיעודיים, הסרט – מכונת הכסף והסדרה – בית הנייר של נטפליקס.

הסיפור ייסגר עם הזוית האישית שלי כמי שהיה חלק ומביא סודות מאחורי הקלעים של תעשיית הבנקאות במשבר הגדול של 2008 – חשיפה שנוגעת לכל אחד מהשומעים!

קהל היעד:

מתאים במיוחד לארגונים המבקשים העשרה לצוות העובדים ולמנהלים בכירים. מתאים לכל קהל בוגר (אינו מתאים לתלמידי בית ספר) שרוצה לקבל זוית היסטורית מרתקת על מצבה הנוכחי של הכלכלה העולמית! מתאים למשל לערבי לקוחות של בנקים, לאנשי התעשייה הפיננסית ופוליטקאים, לחוגי בית יחודיים ולמוסדות ציבור. מתאים במיוחד להרצאות על הבר.

 "ההיסטוריה התרבותית של האינטרנט"

האינטרנט הוא סיפור המסגרת של המהפכה הדיגטלית. בלי האינטרנט אין אפליקציה, אין "דיגטציה", ביג-דאטה, תכנות, בינה מלאכותית, טרנסופרמציה דיגטלית בארגון, ואין שיווק ופרסום כפי שאנו מכירים ועוסקים בהם יומיום.

האינטרנט הוא סיפורם של אנשים עם חזון, יומרה ויצרתיות. סיפור על אנשים שמעולם לא "הלכו סתם" לעבודה. זהו סיפורם של מהפכנים, יחידים וקבוצות, חובבים, האקרים, סטודנטים וההיפים של שנות ה-60 שעומדים מאחורי המהפכה. זהו סיפורם של מספר אנשי מפתח שאחראיים יותר מכל לתרבות האינטרנטית שלנו כפי שהיא היום.

בהרצאה נתאר בקצרה כיצד דחפה המלחמה הקרה את האמריקאים בהמצאת המחשב ובפיתוח המוסדות שלימים יביאו את האינטרנט לעולם. נבין מתי הומצאה התאוריה הקיברנטית ממנה אנחנו גוזרים יום יום את המילה "סייבר" וכיצד הפכה להיות אידאולוגיה כלל עולמית. נתאר בהרחבה את חילחול התופעה של האינטרנט לכל בית ונבין מדוע ניצח המודל האמריקאי את הצרפתי. מדוע למשל נכחדה "רשת האינטרנט" הצרפתית שכבר ב-1982 איפשרה תיבת מייל, קניות מרחוק והזמנת מקום בקולנוע. (רמז: בארה"ב פרחה תרבות של האקרים, חובבים וסייבר-פאנק). נלמד מה היו המנועים של תופעה בהתהוות, מה היה החזון המקורי של היזמים והוגי הדיעות שדיברו על הרשת, מה היה תפקידם של אותם יחידים וכיצד הם השפיעו על סטיב ג'ובס וביל גייטס. לבסוף נשאל מה עושה לכולנו המודל החינמי שבתחילה עמד בבסיס חלומם של הוגי הרשת והאם לילד הזה הם פיללו.

קהל היעד:

מתאים במיוחד לארגונים המבקשים העשרה לצוות העובדים, מנהלים בכירים, פורום חדשנות ודומיהם. מבוקש מאד כפתיח או כחלק מסדנאות אסטרטגיה ותכנון. דגשים שונים ניתנים בהתאם לקהלים השונים. מתאים גם לקהל הרחב! 16-120. מתלמידי השכבות הגבוהות בתיכון שצפויים לקבל השראה ועידוד מתפקידם ואופן פעילותם של סוכני השינוי הצעירים ועד לאחרון השומעים המבוגרים המתעניינים בזוית ההיסטורית.

תומר פישלר,

שימש בתפקידים בכירים כמנהל שיווק ואסטרטגיה עסקית במגוון ארגונים מאינטל ועד דלוייט, מבנק גדול ועד בנק קטן. הקים הוצאת ספרים חתרנית וסטארטאפ בתחום ה- Fintech.

שוטט הרבה, נפגש ועבד עם אנשים וסטרארטפים מבריקים, עם ארגונים מגוונים ויוזמות שונות ומשונות…

כיום לומד לתארים מתקדמים בפילוסופיה, חקר תרבות דיגיטלית והיסטוריה של המדע. בשעות הפנאי כותב ספרי פרוזה.

בניגוד לחוקרים אחרים תומר מגיע מתוך התעשייה עצמה ומכיר מקרוב את כאביה. זהו הרקע המיטבי שמאפשר ללמוד באמת מן ההיסטוריה, זהו החיבור שלפעמים חסר ועליו אפשר לבסס חדשנות ואסטרטגיה עסקית.

תומר מלווה מספר מצומצם של ארגונים ובכירים באופן קבוע. במקביל פוגש ארגונים נוספים עם סדרת הרצאות מרתקות (אותן הוא מכנה "פגישות") שהן חוויה לכל שומעת ושומע.

מאמרים מפורסמים:

https://bit.ly/2XaaWxj

המלצות

ה-הרצאה (!) הכי מעניינת. נושא שמדבר לכולנו כי כולנו חיים את זה. יכולה לשמוע את ההרצאה ברגע זה שוב מהתחלה.

קרן וייס, הפקת מסעות, אירועים וכנסים

ליצירת קשר והזמנת הרצאה לחץ כאן