הרצאה מיוחדת ליום האישה 

מקדמות עולם
הנשים המושכחות שהצעידו את העולם קדימה
מהפכות, כך מקובל, נעשות על ידי המדוכאים.
לאחר שנים של אפליה ושעבוד, מגיע הרגע המתבקש בו אומה, עם, קבוצה או מעמד אומרים "לא עוד" ועולים על בריקדות על מנת לשנות את מצבם.
אולם, למרות דיכוי מתמשך ועקבי לאורך ההיסטוריה, היו נשים רבות שנלחמו על זכותן לתרום תרומה הכרחית ועצומה לקדמה האנושית, כמעט בכל תחום אפשרי. נשים אלו פיתחו, יצרו, המציאו וקידמו את האנושות תוך מאבק עיקש בחברה שביקשה לצמצם אותן לתפקיד רעיות ואימהות.
נכיר כמה מן הנשים שנאבקו על זכותן לקדם את המין האנושי והחברה, אותה חברה שהפנתה אליהן כתף קרה, ולעיתים אף העלימה את תרומתן המכרעת להיסטוריה. נשים, שבעודן מדוכאות ומופלות לרעה נלחמו על זכותן להביא לידי ביטוי את יכולותיהן וגאוניותן, ולקדם, לא רק את נשות העולם, אלא את העולם כולו.
נכיר ונוקיר את אלו שהאנושות ניסתה להעלים את תרומתן לה עצמה.

 

בין הנשים שעליהן אדבר:

  • מרגרט נייט ושקיות הנייר,
  • נלי בליי שהמציאה את העיתונות החוקרת,
  • אנה ג'רוויס שהמציאה את יום האם והתחרטה מאוחר מדי,
  • ליזה מייטנר וביקוע הגרעין,
  • ואפילו השחקנית הדי למאר וגלי הרדיו.

ועוד נשים שתרומתן העצומה לאנושות כולה נשכחה.

איך צ'רצ'יל נהיה צ'רצ'יל?

חייל, קצין, מצביא, מדינאי, סופר, היסטוריון, צייר וחתן פרס נובל. כל התארים הללו הוצמדו לסר וינסטון ספנסר צ'רצ'יל, מי שכונה ובצדק, הבריטי הגדול ביותר בכל הזמנים.

כשמסתכלים על היקף העשייה והאישיות של צ'רצ'יל, אי אפשר שלא להרכין את הראש ביראה ולמלמל, איך הוא עשה את זה, איך צ'רצ'יל נהיה צ'רצ'יל?

מה היו המעלות המולדות להן זכה ואילו יכולות נלמדות הוא תרגל עד שהביא לרמת שלמות?

ויליאם וורדסוורת' טען "הילד הוא אבי המבוגר", אמרה שאומצה על ידי היסטוריונים ופסיכואנליטיקאים רבים על מנת לנסות ולהבין את הקרקע עליה גדלה אישיות מסוימת.

האם בשנותיו המוקדמות של צ'רצ'יל טמונים זרעי הגדולה שיצמחו יום אחד לכדי האיש שנבחר לראשות הממשלה הבריטית כשהיה בן 67, הציל את האומה מאבדון והוביל לניצחון על גרמניה הנאצית כשהיה בן 72? האם ניתן היה לנבא את בואו של צ'רצ'יל הגדול עוד בימים שנקרא רק וינסטון?

היטלר וצ'רצ'יל – ראש בראש

שתיין מול נמנע, גרגרן מול צמחוני, שובב מול קורקטי.

מעולם לא זימנה ההיסטוריה זו מול זו שתי דמויות שונות כל כך, במאבק איתנים שתוצאותיו הכתיבו את עתיד העולם.

אדולף היטלר ווינסטון צ'רצ'יל מעולם לא נפגשו, אך עובדה זו לא הפריעה להם לנהל מערכת יחסים סוערת ומסועפת. מערכת יחסים רוויית לעג, זעם, משיכה וגם קורטוב הערצה הדדית. מערכת יחסים הראויה לגיבור-על וארכי-נבל, כששני המנהיגים משוכנעים שהם הם, מציליהם של האנושות.

המלחמה ששינתה את העולם – מלחמת העולם הראשונה

יריית האקדח שהרגה את הארכידוכס פרנץ פרדיננד בסרייבו הציתה הרבה יותר ממלחמת עולם. הירייה ששמה קץ לשלום באירופה, הורידה את המסך על עולם ישן של כבוד ומסורת, סוסים ונוצות, חרבות ומעמדות, ופתחה בפני העולם עידן חדש של טכנולוגיה, קדמה חברתית והרג בממדים תעשייתיים.

איך הומרו הסוסים בטנקים, מה קרה לעולם הצילום ומה הקשר בין גז כלור לתחבושות היגייניות?

סטאלין – האל האדום

מבין שליטיה של רוסיה וברית המועצות בשתי המאות האחרונות, דמות אחת עולה אפופה ענני מיתולוגיה ומיסטיקה, דמותו של יוסיף סטאלין.

האם הנער הגרוזיני שדחה מעליו את האלוהות והחמלה, בנה עולם בו האל נעדר, או שמא תפס את מקומו? מהיכן הגיע הערפל הדתי שעטף מנהיג אתאיסטי כל כך, והאם היה אכן אל אדום, לפחות ל29 שנות שלטונו?

ביוגרפיה דתית של מנהיג חילוני.

חיילים וסמים – סמים וחיילים

​בנוסף לכלי נשק, מימייה ומכתב מאהובה, חומרים פסיכואקטיביים מלווים את הלוחם מראשית ימי ההיסטוריה ועד לימינו. מהברסרקרים הנורדיים ועד לחיילי צבא ארה"ב בווייטנאם, מהוורמאכט ועד ללוחמי דעאש, זרמו בדם החיילים עוד חומרים מלבד רוח קרב ודבקות במטרה. תופעה כל כך אחידה וותיקה, מצריכה עיון מעמיק יותר.

האם סמים משפרים או פוגעים בתפקוד בשדה הקרב, האם הפיקוד עודד או נלחם בתופעה, האם לכל מלחמה הסם שלה, ולמה בעצם חיילים כל כך רוצים לטשטש עצמם?

הוצאות להורג: הביוגרפיה

מוות יזום אינו זר לאנושות. משחר ההיסטוריה אנשים הורגים ונהרגים, לרוב מתוך סערת אלימות, לעיתים, כמו במקרה של ההוצאה להורג, מתוך נינוחות ומחשבה. האם הוצאה להורג היא עונש או פתרון? מתי החליטה האנושות לשחק בלהיות אלוהים?

כיצד תרבויות ותקופות השתקפו בשיטות ההוצאה להורג? כיצד נחוות ההוצאה להורג על ידי הקהל, התליין ובעיקר, מה עובר בראשו של הנידון?

​כמה מילימטרים מתחת לשכבת המציאות של ההווה אורב לנו העבר, מחכה בשקט שנשכיל לנשוף מעליו את אבק הזמן ונחיה אותו מחדש.

קובי חוברה,

מרצה ומורה, חוקר וכותב, יועץ היסטורי לקולנוע ותאטרון ופובליציסט, עושה בדיוק את זה.

נדמה, שלאורך ההיסטוריה, על תהפוכותיה ומהפכותיה, דבר אחד לא השתנה- הטבע האנושי. לאורך ההיסטוריה אנשים תמיד בכו וצחקו, התגעגעו ופחדו, קיוו והאמינו.

בהרצאותיו ובכתיבתו קובי פותח בפנינו חלון לא רק לתקופות אחרות וימים אחרים, אלא גם לסיפוריהם ורגשותיהם של אנשים, בכל מקום ובכל זמן בו חיו.

 

ליצירת קשר והזמנת הרצאה לחץ כאן