כל מה שרציתם לדעת על אנרגיה ירוקה, ולא העזו לספר לכם…

כל היום אנו שומעים שהאנושות ניצבת בפני "משבר אנרגיה", שחייבים "אנרגיה ירוקה", ושאחרת גורלנו נחרץ…אך מהו בדיוק משבר האנרגיה? כיצד אפשר לפתור אותו?

בהרצאה זו נבהיר שאלות אלו. נדון ביתרונות ובחסרונות של מקורות אנרגיה שונים, ירוקים יותר וירוקים פחות. נשבור מיתוסים ומיס-קונספציות שכיחות, ונשתכנע שלא כל מה שנראה ירוק הוא אכן כזה, ולהיפך- לא כל מה שמפחיד אותנו (למשל אנרגיה גרעינית) הוא בהכרח רע לנו.

אנרגיה וננו-טכנולוגיה

להשתמש בדברים קטנים כדי לפתור בעיות גדולות

בעיית המחסור העתידי באנרגיה מציבה בפני המדע אתגרים גדולים אך גם הזדמנויות גדולות. חלק מהפתרונות המסתמנים מסתמכים דווקא על דברים קטנים מאוד, בגודל אלפית-מליונית המטר –ננו-מטר.

מסתבר, שבסקאלה הננו-מטרית, עולמם של החומרים עשוי להיות שונה מאוד מאשר עולמנו היום-יומי ותכונותיהם עשויות להשתנות מאוד. זהו הבסיס לננו-טכנולוגיה – השימוש בחומרים בסקאלות ננומטריות ליצירת מערכות שימושיות.

בהרצאה נביא מספר דוגמאות כיצד חומרים מתנהגים בסקאלה הננו-מטרית, נדגים מספר רעיונות לשימוש בתכונות חומרים בגדלים ננו-מטריים כפתרונות לבעיות אנרגטיות שונות (ושימושים אחרים, כיד הדמיון הטכנולוגי הטובה), ואסביר את הקשיים והאתגרים העומדים בפנינו.

עלים, חתולים ואדומי חזה

האם יש חיות וצמחים שמשתמשים בתורת הקוונטים?

תורת הקוונטים היא התורה המשונה ששולטת על תנועתם של חלקיקים קטנים מאוד וקרים מאוד, ומאפשרת להם, למשל, לעבור דרך שני סדקים בבת-אחת. מכיוון שמערכות ביולוגיות הן בדרך-כלל חמות וגדולות, אין אנו מצפים שהן "ידעו" על תורת הקוונטים. אולם, ניסויים חדשים מראים כי ייתכן שמספר תהליכים ביולוגיים אכן משתמשים בתורת הקוונטים.

בהרצאה זו אספר על תורת הקוונטים, על הניסויים המלהיבים הללו ועל שני מועמדים ביולוגיים אפשריים ל"ביולוגיה קוונטית": פוטוסינתיזה, התהליך שבו צמחים הופכים את אנרגית-השמש לאנרגיה כימית, ו"מצפנים ביולוגיים", שמאפשרים לציפורים קטנות (כמו אדום-החזה האירופי) לנדוד מנורבגיה לאלג'יריה וחזרה.

מפיתגורס עד ניוטון, מגלילאו עד איינשטיין

מה טבעם של חוקי טבע?

העולם שסביבנו פועל על פי חוקים, ומשחר ההיסטוריה בני האדם ניסו להבין חוקים אלו ולנצלם לטובתם.

בהרצאה זו נברר מה היא אמת מדעית, ואיך מדענים מנסים לגלות אותה. נלמד כיצד פיתגורס, ניוטון, איינשטיין ושרדינגר שינו את הבנתנו ואת חוקי הטבע. על הדרך נלמד קצת על תורת היחסות ותורת הקוונטים ונברר מה קורה כששני חוקי טבע מתנגשים זה בזה.

ננו! טכנולוגיה קטנה, בגדול

המדע הננומטרי עוסק בתכונותיהם ושימושיהם של רכיבים קטנים ביותר -בגודל אלפית מיליונית (!) המטר. בהרצאה אתאר מהי ננוטכנולוגיה, וכיצד המדענים מנסים לרתום אותה לפתרון בעיות עתידיות, כגון הגדלה של יכולות המחשוב שלנו, או פתרון בעיות האנרגיה העתידיות. בהרצאה נספר על אחת הדרכים לנסות ולהגיע לגבול האולטימטיבי וליצור רכיבים אלקטרוניים ממולקולה אחת בלבד. נתאר מחקרים פורצי דרך (חלקם בהשתתפותי) ליצירת השסתום החשמלי הקטן ביותר בעולם (מולקולה אחת של DNA). נראה שרכיבים כאלו יכולים להיות יותר מקוריוז מדעי, ולמצוא את דרכם אפילו למקומות מפתיעים כמו גיטרות חשמליות.

פרופסור יונתן דובי,

יליד באר-שבע, 1976.  פרופסור לפיסיקה וכימיה תיאורטית, חבר סגל המחלקה לכימיה באוניברסיטת בן-גוריון ומכון אילזה כץ למדע וטכנולוגיה בתחום הננומטרי.​
תחומי העניין המדעיים שלו כוללים מעבר זרם חשמלי דרך מולקולות, ננוטכנולוגיה ותורת הקוונטים.
מרצה בהתנדבות לתלמידי בית-ספר מזה שנים רבות תחת מסגרות "בשער" ו"ניצוצות". בשעות הפנאי מנגן מוסיקה קלאסית וגולש גלים. חתן פרס קריל למצויינות מדעית לשנת 2017.

ליצירת קשר והזמנת הרצאה לחץ כאן