הילד שלא למד והיום מלמדים אותו בתיכון

על מימוש היכולת האישית במציאות מורכבת

בעת שכל התלמידים היו בכיתה, שוקדים על לימודיהם  הסתובבתי בחצר בית הספר זורק כדור לסל, או סתם יושב על ספסל ומקווה שהמורה לא תרגיש בהעדרי. כך פחות או יותר חלפו עלי רוב ימי בבית הספר התיכון. אבל הבסיס לכך נוצר כבר בהיותי בבית הספר היסודי שבו לא כל כך מצאתי את מקומי והמורות המליצו לאמי פעם אחר פעם לשלוח אותי ללמוד מקצוע. "זה חסר סיכוי . הוא לא מתאים לכאן. הבן שלך צריך להיות מכונאי או מסגר" הן אמרו לה ללא כחל וסרק, הוא לא מתאים לבית ספר. (היום קוראים לזה הסללה).

לא הייתי מוכן לקבל את הכישלון שמורי לאורך כל שנות לימודי ניסו להדביק לי ויצרתי לעצמי מסגרת עצמאית שבה בין היתר למדתי  לבחינות הבגרות לבד.

היום אני יודע שאחד הדברים המרכזים שעזרו לי לכונן את המסגרת העצמאית הזאת ולהתגבר על המכשולים הרבים שעמדו בדרכי הוא עולם הפילוסופיה. ההתוודעות אליו העניקה לי כלים קונקרטיים שבאמצעותם יצרתי את עצמי בהצלחה אל מול הרוח הנגדית שנשבה מולי מהסביבה וניסתה להכריע אותי. כך למשל בגיל צעיר מאוד הבנתי בזכותה שרק אני קובע את הבחירות של שמעצבות את מסלול חיי ואין אני יכול לתלות את האשמה בכוחות חיצוניים . בזכותה פתחתי מודעות עצמית חזקה מאוד, שגרמה לי לפעול לחינוך עצמי ולשנות מן הקצה אל הקצה את מה שנתפס בעיני בשוגג כנתיב הבלתי נמנע של חיי.

כן, לפילוסופיה ולאופן השימוש שלי בה יש ללא ספק חלק בכך שכיום תלמידים צריכים להבחן על ספרי במסגרת בחינות הבגרות. היא הייתה אחד הגורמים שסייעו לי להפוך מילד שהדיחו אותו מבית הספר התיכון למבוגר שתלמידים לומדים בו את יצירתו.

בהרצאה יוצגו גם הכלים האחרים שבזכותם המהפך הזה יתרחש והאופן שבו כל אחד ואחת יכולים להשתמש בהם.

התודעה בעידן המודרני ובזה שאחריו

ההרצאה עוסקת בתודעת האדם במאה העשרים כפי שבאה לידי ביטוי בהגות המערבית והמזרחית .במסגרתה יידונו הדברים הבאים: איך תפישת התודעה עצבה את העמדות השונות באשר ליחסים  בין גוף לנפש? איזה מן אדם היא עצבה? איזה מן תודעה תהיה לאדם במאה הקרובה? באיזה אופן היא תשנה אותו?

משמעות החיים

הרצאה אודות משמעות החיים כפי שהיא נתפסת בהגות המערבית לאורך ההיסטוריה ובזאת של הפילוסופיה המזרחית מאז קדמת דנא ועד עתה.

במהלך ההרצאה יוצגו בהרחבה נקודות שמהוות את עמוד השדרה של שתי התפישות הללו והאופן שבו אדם יכול להעניק לחייו משמעות על פיהן.

טכנולוגיה ומוסר

ההרצאה תדון בבעיטת המוסריות שנולדות כתוצאה מהעידן הטכנולוגי שאנו נמצאים בו.

כיצד תשתנה המחשבה האנושית? האם האדם שאנו מכירים היום יעלם מן העולם ותחתיו יצמח אדם אחר? האם הגבולות המוסרים ימתחו? מה יהיה על האדם העובד? האם הרובוטים ישתלטו על בני האדם ויכפיפו אותם לאדישותם המוסרית ולמרותם.

השואה המושתקת.

הרצאה על שואת יהודי לוב.

הרצאה תפרט את קורותיהם של יהודי לוב במהלך מלחמת העולם השנייה, תשרטט את חייהם בתוך המדינה הערבית שהייתה קולניה איטלקית ברוב הזמן, ותתאר כיצד הגרמנים והבריטים שלטו בה לחלופין עד שנת 42, שבה נכבשה סופית על ידי הנאצים. במהלך ההרצאה יפורטו ביסודיות האופנים השונים שבהם נהגו הנאצים ביהודי לוב ובתוך כך דרך הקמתם את מחנות הריכוז במדבר סברה. כמוכן יוסבר כיצד ומדוע נלקחו חלק מיהודי לוב למחנות ההשמדה באירופה.

אודות

יוסי סוכרי הוא סופר, מרצה, ופובליציסט. ספריו עוסקים בחיים בישראל בשאלות אוניברסליות שמטרידות כל אדם. חלק מהם שמים דגש על סוגיות של זהות ומקום.

על ספריו הוא זכה בפרסים הבאים: פרס ברנר, פרס ראש הממשלה, פרס המכון הישראלי בוושינגטון. ספריו של סוכרי נלמדים באוניברסיטאות בארץ ובחו'ל.

ספרו "בנגאזי ברגן בלזן" שמגולל את קורות שואת יהודי לוב נכלל בתוכנית הלימודים של משרד החינוך ונלמד במסגרת הלימודים לקראת בחינות הבגרות בספרות. הספר הומחז ועלה על במת תאטרון "למאמא" היוקרתי במנהטן ניו יורק.

ליצירת קשר והזמנת הרצאה לחץ כאן