חדשנות רגרסיבית

בימינו אנו חדשנות נחשבת למילת הקסם האולטימטיבית כמעט בכל תחומי החיים: עסקים, כלכלה, חינוך, ביטחון ועוד. ברם, חדשנות היא חרב פיפיות ובמקרים רבים הגולם קם יוצרו. מה אנחנו חשובים על חדשנות צבאית, כיצד מתרחשת החדשנות בפועל ומה הם הסכנות אשר עורבות לנו במעלה הדרך? ההרצאה מתבססת על ספרו של המרצה ארש פורסם אשתקד בארה"ב.

לא המזרח התיכון שהכרתם

מדוע אחרי אין ספור הרצאות על ביטחון, טרור, כלכלה ודתות אנחנו עדין לא מבינים את המזרח התיכון החדש? בגלל שטרם נתקלנו ב"חוכמת חנות הספרים", טרם התקדמנו מה"מלחמה של הציוויליזציות" ל"מלחמה שבתוך הציוויליזציות" וטרם קלטנו שדמוגרפיה היא עניין של גיאוגרפיה. קבלו את ארבעת משתנים הנעלמים.

מותה של המדע: המדרון החלקלק מהכחשת השואה להכחשת שינוי האקלים

פוליטיזציה, פעילנות, העדפת האידאולוגיה על פני האמת המדעית, שערוריות מדעיות, צנזורה, ריבוי מתמיד של נושאי הטאבו ועוד. כיצד נדבקו מדעי החברה והרוח במחלות הללו? כיצד מתפשטות מחלות אל אל תוך ליבת מדעי החיים והמדעים המדויקים? מה עלינו לעשות כדי להציל את המדע ואת העולם כפי שאנחנו מכירים אותו.

ה"טוב", הרע והמכוער – שלושת הראשים של האנטישמיות המודרנית

בעבר התמודדנו מול הרע והמכוער – האנטישמיות של הימין הקיצוני והאנטישמיות של האסלאם הרדיקאלי. ברם, בזמן שאנחנו נלחמים בשתי המפלצות הללו, צמח לו סוג חדש של אנטישמיות במערב, האנטישמיות של החוגים ה"מתקדמים". תחת הכיסוי של האנטי-ציוניות ובהסוואה של סיסמאות כגון שוויון, שחרור, חמלה וצדק,  האידאולוגיה החדשה רכשה לה תומכים רבים בעולם האקדמיה, התקשורת והבידור. האם אכן מדובר בתופעה חדשה וכיצד מתמודדים עמה?

הקנרית במכרה הפחם: הזכות לשאת נשק והזכות להגנה עצמית

מקרי הטבח הנוראיים בארה"ב, הריגת הפורץ "התמים" ע"י הקשיש הבריטי, "פרשת דרומי" ופרשיות דומות זוכות בדרך כלל להד תקשורתי עצום אשר מסרב לרדת מהכותרות. מדוע המקרים הללו מסעירים אותנו יותר מפיגועי טרור, חיסולים בעולם התחתון או המלחמות בין כנופיות? הטענה הבסיסית של ההרצה היא שבפולמוס הזה הנשק הוא רק המזנק וכי למעשה מדובר בהתנגשות של מספרי ערכי ליבה של הדמוקרטיה הליברלית. ננסה לברר ביחד כיצד ניתן למצוא את נקודת האיזון בין הערכים הללו.

ד"ר רוברט קסטל,
ניסיון של מעל 30 שנים בהדרכה במוסדות אקדמיים וגופים ביטחוניים, משמש כעמית מחקר במכון הישראלי לדמוקרטיה וכמרצה במכללות של צה"ל. מחקרו עוסק בשיבושים של החדשנות בכלל ושל החדשנות הצבאית בפרט. הרצאותיו הנוספות עוסקים בנושאים מגוונים כגון מודיעין וביטחון, העולם היהודי, הביקורת של הפוליטיקה הפוסטמודרנית, הציונות כמהפכה שמרנית ועוד.
קיבוצניק, אב לשלוש בנות (בשלב זה ללא כלב).

המלצות

המרצה ד"ר רוברט קסטל מסר במחנה הנופש שע"י ישיבתנו – ישיבת אור ישראל, הרצאה מרתקת ומדהימה בנושא הביטחון האישי ולוחמת הסייבר הבחורים ישבו מרותקים במשך כשעה וחצי והאזינו בפה פעור לכל מילה מההרצאה שהייתה בנויה היטב, מותאמת לציבור החרדי ובני הישיבות, ומלווה במצגת מושקעת להמחשה. יצאנו מרוצים, והבחורים עוד יותר. בתודה גם ללירון על המרצה המוצלח שתיווכה לנו. יהודה גרינברג, ישיבת אור ישראל

ליצירת קשר והזמנת הרצאה לחץ כאן