הרצאה ייחודית ליום האישה הבינלאומי

נשים והעיר: אוטופיה פמיניסטית

להפרדות מגדריות במרחבים עירוניים היסטוריה ארוכת שנים. גם בערים בהן הוסרו ההפרדות, גברים המשיכו להכתיב את הכללים. בארה"ב ישנן ערים גבריות באופן מובהק, שיאניות במספר מסעדות BBQ לקמ"ר, ריכוז חנויות ומספרות לגברים, ק"מ מצטברים של מסלולי מרוצים, מספר אירועי משאיות מפלצת ומנויים למגזינים גבריים למבוגרים.

בשנים האחרונות ערים כמו וינה החליטו לפתח שכונות עם חזות נשית. מגמה גלובלית שצברה תאוצה בשנים האחרונות, ובמסגרתה נשים תובעות את חלקן בעיר, ודורשות שיתייחסו גם לצרכים שלהן.

איך מתכננים עיר שהיא כולה אוטופיה פמיניסטית?

https://www.calcalist.co.il/local/articles/0,7340,L-3743914,00.html

 

ערים חכמות ועתידנות אורבנית

העיר החכמה הוא חזון הרואה בשילוב יישומים טכנולוגיים מתקדמים, המבוססים על יצירת ערך ויעילות, אמצעים לשיפור את איכות חיי התושב בעיר. בשאיפה לספק שירות ציבורי יעיל, מהיר, פשוט ונוח כמו במגזר הפרטי, ולהתאים בין שירותים העירוניים לצרכי התושב, בשילוב כלי CX  (costumer experience – חווית הלקוח)ההופכים את העיר לשירות _CITY AS A SERVICE__. השירותים כוללים מתן מענה לאירועים ותפעול יומיומי של העיר בזמן אמת באמצעי IoT, ניהול עירוני משופר מבוסס מידע וסנכרון בין מערכות העיר. העיר לומדת את דפוסי ההתנהגות של התושבים באמצעות חיישנים ומידע המוזן ברשת בכדי לייצר תובנות ואוטומטיזציה של קבלת החלטות במוח עירוני המופעל באמצעות בינה מלאכותית. כניסת הטכנולוגיות לערים ייצרה הזדמנויות רבות ואיתם גם אתגרים. בכדי לאפיין את העיר החכמה פותחו מדדים על ידי מספר גופים המייצגים תפיסות שונות. בהרצאה זו יוצגו בין היתר דוגמאות מהעולם להצלחות וכישלונות מפוארים של ערים בדרך להפוך לחכמות יותר.

להוביל מהפיכה 4.0: עיר בקופסא – עד שנת 2050 יתווספו לעולם 2 מיליארד תושבים שמרביתם יתגוררו בערים. הודו לבדה הכריזה על הקמת 100 ערים חדשות וחכמות בעשורים הקרובים, פלח שוק משמעותי לעוסקים בבנייה ופיתוח. השאלה הגדולה היא כיצד מקימים מאפס עיר למיליון תושבים שאנשים יאהבו וירצו לגור בה? לשדה הנדל"ן נכנסו בשנים האחרונות חברות טכנולוגיה רב-לאומיות גוגל, סיסקו, סינמס, מיקרוסופט, עליבאבא ולאחרונה גם פייסבוק. החברות האלו יודעות עלינו יותר מגופי מנהל התכנון והמטרה שלהן היא לייצר מודל עירוני שניתן לשכפול ולמכור אותו למדינות בעולם– עיר בקופסא המשלבת שלל מערכות טכנולוגיות שיקלו על תפעול העיר ואיסוף נתונים החיוני לתהליך הלמידה וההתייעלות. בהרצאה יוצגו פרויקטים אמיתיים – מחזונות שלא מומשו מפאת היוקר ועד כאלו שכבר בשלבי אכלוס מתקדמים. נשפוך אור על מה ניתן לעשות היום באמצעות מאגרי מידע והאם בעתיד נגור בערים תוצרת גוגל? https://www.themarker.com/realestate/.premium-1.7573453

כיצד יראו ערי העתיד? – הערים המצטופפות של ימינו הצליחו לגדול לממדים חסרי תקדים. לפי התחזיות עד שנת 2030 יחצו 10 ערים נוספות בעולם את 10 מיליון התושבים. ביקושים גדלים לנכסים מחד, והחובה לספק איכויות ושירותים עירוניים ראויים מנגד מביאים יזמים ומקבלי החלטות לחיפוש אחר פתרונות יצירתיים. העתיד העירוני משלב שלושה כיווני פיתוח: UP, DOWN &TECH. האתגר הוא להעלות את הצפיפות האובייקטיבית ולהוריד את הנתפסת. במקביל מתפתחים כלים חדשים לחשיבה נפחית ורב מפלסית. שוק זכויות אוויר, שוק זכויות בתת הקרקע והטכנולוגיה שמאפשרת את הקיום שלהם. יוצגו דוגמאות לפתרונות מהעולם, חדשנות טכנולוגית ודילמות אמתיות

 https://www.themarker.com/realestate/.premium-MAGAZINE-1.7213431

https://www.themarker.com/realestate/.premium-MAGAZINE-1.7105967 

מישל אורן, דוקטור לתכנון ערים בוגרת הטכניון. מייסדת וראש המעבדה לעתידים אורבניים במרכז בר-אילן לערים חכמות, אוניברסיטת
בר-אילן. חוקרת שיטות חיזוי בשדה העירוני ובכלל זה כלים לתכנון ארוך טווח, יועצת בתחומי חדשנות עירונית ותכנון אסטרטגי.
ד"ר אורן מרצה במסגרות אוניברסיטאיות וכנסים ומתראיינת תדירות בתקשורת על ערי העתיד, ערים עתירות טכנולוגיה, תחבורה חכמה ופיתוח עירוני רב מפלסי -לרום וללב האדמה.

בתקשורת:

"לגור בעיר תוצרת גוגל": האישה שמנסה לפענח איך ייראו החיים בעתיד

האם העתיד של שוק הנדל"ן הישראלי נמצא בכלל מתחת לאדמה?

אביב הגגות: "פעם זה היה המקום הכי מושמץ, היום זו אטרקציה"

תחבורת העתיד – ספיישל בתכנית   NEXT עם דרור גלוברמן – כל מה שחדש ומשפיע על החיים שלנו

https://www.kan.org.il/Podcast/item.aspx/?pid=15584

 

 

ליצירת קשר והזמנת הרצאה לחץ כאן