סודות הים

האוקיינוסים מהווים 75 אחוזים משטחו של כדור הארץ ובתוכם חבוי עולם צבעוני, עשיר ומסתורי. הים הינו מקור חיוני לחיים בכוכב הזה. במרוצת השנים,  החל האדם להפר את האיזון העדין והשברירי אשר הוביל לפגיעה והרס של שוניות והעמיד מינים רבים בסכנת היעלמות.

תיעוד החיים מתחת למים הפך לחלק משמעותי בחיי ומסייע לי להעביר את העולם המופלא הזה לקהל הרחב וכיצד כולנו יכולים לשמור עליו.

הצטרפו אלי למסע מרתק אל הטבע העצמתי שנמצא מתחת לפני השטח והחיים בו. נבקר בפינות הכי מיוחדות מסביב לעולם, ממערכת תת ימית של אלפי מערות מסתוריות קדושות לשבט המאיה במרכז אמריקה ועד לקבוצת איים סודית ללא חיי אדם בלב האוקיינוס הפאסיפי. נתפעל מהשונית הצבעונית בעולם אשר זכתה לכינוי – ריף הקשת בענן שבאיי פיג'י.

נפליג לחופיה הפראיים של מוזמביק וננסה לענות על השאלה מדוע לוויתנים שרים מתחת למים, כיצד הדולפינים מדברים ומיהו הדג הכי חכם בים. מהמים הנעימים בצבעי טורקיז של האיים המלדיביים נמשיך אל החוג הצפוני לפיורדים הציוריים של נורבגיה ונכנס למים קפואים לצד טורף העל הימי – הלוויתן הקטלן. כרישים בין מציאות לדמיון ונציץ לעולם הצילום התת – ימי.

 

האורקות של נורבגיה

הרצאה זו תעסוק בסיפור המסע לנורבגיה הצפונית אל ארצו של טורף העל המרשים ביותר של האוקיינוסים, הלווייתן הקטלן (כינויו: אורקה). בספינת מחקר נורווגית קלאסית נפליג אל הפיורדים ובמהלך 10 ימים נעקוב אחר להקות המליחים, מזונם של האורקות ואחר לווייתנים גדולים סנפיר שמתקבצים אל הפיורדים בחורף הנורבגי הקר. אבל זה לא הכל: החורף הנורבגי הוא גם הזמן הנכון ליהנות מיופים של הפסגות המושלגות שעוטפות את הפיורדים, ועם קצת מזל גם לחזות בפלא השמיימי האופייני לאזור הארקטי – הזוהר הצפוני.

בשילוב תמונות וקטעי וידאו נדירים אשתף ברגעי האושר כשנכנסים למים לצד טורף העל וגם על המתח והקשיים בטיול מסוג זה. נדבר על הסוגים השונים של האורקות וננסה להבין מהי התופעה שצבעה את כל השמיים בצבעי הקשת בענן.
הצטרפו לחוויה מעולם אחר.

 

אלון צנגוט,

איש ים וצלם תת-ימי, מדריך עשרות צוללים וחובבי טבע בשנה ליעדים פראיים והרפתקאות  ברחבי העולם כחלק מאהבתו לכחול הגדול. חיבורו הקסום של אלון לים נוצר בגיל צעיר והתחזק עם גיוסו לקורס החובלים בחיל הים.

במהלך לימודיו באוניברסיטת בן גוריון – לתואר בהנדסת חשמל, הקים את קהילת הגמל המעופף אשר חיברה בין סטודנטים ואנשים עם אהבה גדולה לים ולעולם המופלא שחבוי בתוכו.

 

ליצירת קשר והזמנת הרצאה לחץ כאן